• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.twitter.com/izzethekin
Üyelik Girişi
Site Haritası
KIBRISCIK
TEST ÇÖZ
Kategoriler
100 TEMEL ESER
SESİN İŞİTMEDEKİ ROLÜ
Nasıl Duyarız?
Bir insanın, bulunduğu ortamdaki bir sesi duyabilmesi için, ses dalgalarının kulaktan içeriye girip kulak zarını titreştirmesi gerekir. Sesin yüksek ya da alçak olması, kulak zarını hangi şiddette titreştirdiği ile ilgilidir. Şiddeti fazla olan sesler, kulak zarını daha kuvvetli titreştirir. Biz bu sesleri “yüksek ses” olarak algılarız.
Şiddeti az olan sesler ise kulak zarını daha hafif titreştirir. Bu sesler de “alçak ses” olarak algılanır. Örneğin; radyonun sesini sonuna kadar açtığımızda duyduğumuz ses, yüksek şiddette bir ses olacaktır. Sesi kıstığımızda ise alçak şiddette bir ses duyulacaktır.

Her Sesi Duyabilir miyiz?

Çevremizdeki her sesi duyamayız. İnsanların duyabileceği bir ses şiddeti aralığı vardır. Bu ses şiddetinin altındaki sesleri duyamayız. Örneğin, bir karınca da insanlar gibi yürürken ses çıkarır. Ancak, bu ses insanların duyabileceği ses şiddetinin çok altında olan bir sestir. Bu nedenle, karınca yürürken çıkan sesleri duyamayız. Kediler, insanların duyabileceğinden çok daha düşük şiddetteki sesleri duyabilirler. Gözleri çok iyi görmeyen yarasaların da işitme duyuları çok gelişmiştir. Hayvanlar, güvenliklerini sağlamak ve beslenmek için duydukları bu seslerden yararlanırlar.

Ses Şiddetinin Uzaklıkla İlişkisi

Evimizde çalan bir cep telefonuna yaklaştıkça cep telefonunun sesi kulağımızı daha kuvvetli titreştirir; yani duyduğumuz sesin şiddeti artar. Bu nedenle, telefona yaklaştıkça daha yüksek bir ses duyarız. Çalan telefondan uzaklaştığımızda ise ses kulağımızı daha az titreştirir; yani duyduğumuz sesin şiddeti azalır. Bu nedenle telefondan uzaklaştıkça daha alçak bir ses duyarız. Ses kaynağına yaklaştıkça sesin şiddeti artarken, uzaklaştıkça sesin şiddeti azalır. Ambulansların sesini uzaktayken daha az, yakındayken daha çok duymamızın sebebi de budur.

Yüksek Şiddetli Sesin Kulak Sağlığına Zararları

Şehir merkezi ve konser alanları gibi kalabalık yerlerde duyduğunuz seslerden hiç rahatsız oldunuz mu? Bunun gibi yerler genellikle ses şiddetinin çok yüksek olduğu yerlerdir. Yüksek şiddetli ses, kulak zarımıza ve kulağımızın işitmeden sorumlu diğer bölümlerine zarar verebilir.
Kulağımızın gördüğü zararın büyüklüğüne göre geçici ya da kalıcı işitme kayıpları yaşayabiliriz. Bazı fabrikalarda ve havaalanlarında çalışan insanlar, yüksek şiddetli sesten korunabilmek için koruyucu kulaklık kullanırlar. Kulaklarımızı şiddetli seslerden korumak için, gürültülü mekânlarda uzun süre bulunmamalı ve kulaklıkla müzik dinlerken sesi çok açmamalıyız.
Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv      291 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam179
Toplam Ziyaret2594066
Hava Durumu
Anlık
Yarın
24° 28° 15°
Saat
Takvim